www.magdalenakobierecka.com

Magdalena Kobierecka urodzona w 1974 roku w Warszawie. Z zawodu jest konserwatorem zabytków architektury, ale posiada również specjalizację techniczno-plastyczną. Ukończyła Studio Sztuki na kierunku Kreator Przestrzeni. Jest założycielką i właścicielem pracowni plastycznej Format, inicjatorką Fundacji Pogotowie Artystyczne oraz jedną z inicjatorek powstania nieformalnej grupy Artyści na Swoim.
Malarka specjalizuje się w dynamicznych, mocno skontrastowanych kompozycjach abstrakcyjnych, wykonywanych we własnej, unikatowej technice. Maluje akrylem na szkle od odwrocia z wykorzystaniem elementów sgraffito. Jej prace są wykonywane zdecydowanymi, śmiałymi pociągnięciami szerokich pędzli i szpachli. Malarska wrażliwość nadaje sens jej życiu zawodowemu przy prowadzeniu zajęć plastycznych dla dzieci i kierowaniu pracami fundacji Pogotowie Artystyczne. Dając możliwość chorym i społecznie wykluczonym dzieciom aktywnego obcowania ze sztuką, tworzenia i samorealizacji, stara się zapewniać im terapię i pomoc, która pomaga w przechodzeniu przez stres związany z chorobą i pobytem w szpitalu.

Szkło znane jest w tradycji malarskiej od wieków. Stanowi nośnik jej obrazów, jest symbolicznym portalem zapraszającym do świata czystej abstrakcji powstającej w oderwaniu od jakichkolwiek znaczeń i w odrzuceniu każdej przedmiotowości. Obrazy powstają z nierzeczywistych form, które budowane są w rytmiczne konfiguracje. Ich celem jest zdefiniowanie czystej energii. Tak jak szkło jest substancją nie mającą uporządkowanej, powtarzalnej budowy, tak obrazy Magdaleny Kobiereckiej powstają jako jednorazowe zdarzenia artystyczne poprzez swobodne „stawanie się“ czystych form wykreowanych rysunkiem, barwą i światłem. Niektóre jej prace są bardziej dynamiczne i spontaniczne, inne mają łagodny, drgający lub wirujący ruch elementów. Powstają też układy zdecydowanie statyczne, złożone z zawieszonych w przestrzeni pierwiastków, wchodzących ze sobą w bardziej uporządkowane relacje. Są jak uczucia człowieka – podobnie powstają i są równie różnorodne. Ostateczny efekt malarka osiąga za pomocą niewielkiej ilości, miejscowo przenikających się, laserunkowych kolorów. Jej nadrzędnym celem artystycznych poszukiwań, jest wydobywająca się z wnętrza świetlistość, która nadaje ładunek energetyczny, ale i harmonijny klimat współgrania wszystkich form wyrazu. Stworzenie tak pojmowanego obrazu umożliwia wypracowana przez autorkę prac własna technika nakładania na szkło kilku warstw farby wybieranych na podobieństwo sgraffita w trakcie wysychania. W tym aspekcie, jest to jednocześnie zdarzenie malarskie (nakładanie) i rzeźbiarskie (wybieranie). W zamyśle powstaje jedynie koncepcja obrazu, sam proces twórczy przebiega już w trakcie samego wykonania, nie zostawiając przy tym, żadnego marginesu na błąd i nie dając możliwości korekty, jak w tradycyjnych technikach malarskich. Technika ta pozwala tworzyć obrazy unikatowe i niepowtarzalne.


BioArt:

2018r- Współorganizacja i udział I i II Inwazji Sztuki na Bielanach, wystaw zbiorowych twórców z nieformalnej grupy Artyści Na Swoim

2017r- Udział w wystawie zbiorowej „Teraz Nowoczesne” w Domu Aukcyjnym Rempex, prezentacja w Galerii Xanadu.

2016r- Debiut na rynku sztuki-udział w kilku aukacjach Sztuki Młodej w domach aukcyjnych Desa i Pragaleria.

2015r-Założenie prywatnej pracowni plastycznej FORMAT

2013r- Wystawa indywidualna w Galerii „Wyjście Awaryjne” w Staromiejskim domu Kultury, założenie Fundacji Pogotowie Artystyczne.

2009r- Założenie działalności: edukacja pozaszkolna-artystyczna.

2006r Założenie i prowadzenie pracowni plastycznej w ośrodku rehabilitacyjno-wypoczynkowym Dom Spełnionych Marzeń.

2004r-2010r Wystawy indywidualne w warszawskich klubokawiarniach

2003r-Ukończenie prywatnej uczelni „Studio Sztuki” na kierunku Kreator Przestrzeni, uzyskanie dyplomu Technik-plastyk

1998- Ukończenie Liceum Konserwacji Zabytków Architektury, uzyskanie dyplomu Sztukator.

Kontakt: Schroegera 72/8  (wejście od Płatniczej),
e-mail: mk.@formatpracownia.pl, tel.: 518 859 973

Obrazy na zamówienie